[ad_1]

سرویس اقتصاد کلان –

کنترل نرخ تورم در چهار سال گذشته هر چند فضایی با ثبات را در ایران ایجاد کرده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد قدرت خرید ۱۰ هزار تومان در سال ۱۳۶۸ با یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان در شرایط کنونی برابر است. دلیل این تفاوت فراوان، افزایش دو رقمی نرخ تورم در بیست و هشت سال گذشته بوده است.

به خبر تجارت‌نیوز، این مقایسه از زاویه‌ای دیگر نیز نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی ایران در این دوره زمانی است. یافته‌های پژوهش صورت‌گرفته توسط احسان سلطانی نشان می‌دهد قدرت خرید واقعی ۱۰ هزار تومان در سال ۱۳۶۸ با ۸۰ تومان در شرایط کنونی برابری می‌کند.

۸۰ تومان در ایران کنونی قدرت خرید کالای خاصی را دارا نیست چون در بازار ایران حتی ارزان‌ترین کالاها مانند کبریت و آدامس ایرانی بیش از صد تومان قیمت دارد.

برخی کمبود شدید پول خرد در ایران را نیز به بی‌ارزش شدن شدید پول در سه دهه اخیر نسبت می‌دهند، چرا که کمترین قیمت‌ها، حتی برای پرداخت به تاکسی در کوتاه‌ترین مسیر هزار تومان است.

تنزل ۱۲۴ برابری پول ملی در این دوره زمانی گواه فشارهای تورمی در این مقطع است.

بر این اساس آنچه در سال ۱۳۶۸ با ۱۰ هزار تومان قابل خریداری بود، امروز با یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان قابل خریداری است.

در بیست و هشت سال مورد بحث، ایران تنها در دو سال با تورم تک رقمی مواجه بوده و بار سنگین تورم دو رقمی در سال‌های طولانی بر دوش این اقتصاد سنگینی می‌کند.

همچنین در این دوره سه بار ایران با طوفان تورمی و رشد شدید این شاخص نسبت به عرف معمول روبرو شده است.

اولین بار در سال ۱۳۷۳ ایران با تورم بالاتر از ۳۵ درصد روبرو شد و این نرخ در سال ۱۳۷۴ به نزدیک ۵۰ درصد رسید.

بار دیگر در سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ ، نرخ تورم از ۲۵ درصد فراتر رفت و نزدیک‌ترین مقطع زمانی رشد فزاینده تورم در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ بوده است. نرخ تورم از پس افزایش ۲۱٫۵ درصدی این شاخص در سال ۱۳۹۰ به ۳۰٫۵ درصد در سال ۱۳۹۱ رسید و سال ۱۳۹۲ در حالی پایان یافت که نرخ تورم در ایران به بیش از ۳۴٫۶ درصد رسید. آمارها نشان می‌دهد دولت یازدهم و دولت‌های هفتم و هشتم بهترین کارنامه در حوزه کنترل تورم را ارائه داده‌اند.

بدترین سال‌های تورمی ایران نیز از ان دولت پنجم، نهم و دهم بوده است. دولت یازدهم از ابتدای فعالیت کنترل نرخ تورم را مهمترین اولویت خود اعلام کرد. تورم در کنار بیکاری مهم‌ترین دغدغه جامعه ایرانی تلقی می‌شود.

رشد قابل توجه تورم در این سال‌ها خود سبب شده است روند کاهش ارزش پول ملی در این سال‌ها تداوم داشته باشد.

ایران یکی از دیرپاترین تورم‌ها را در میان کشورهای جهان دارد.

 

منبع: خبرآنلاین

[ad_2]

Source link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *