[ad_1]

سرویس کسب‌وکار –

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: در برنامه ششم توسعه برای گسترش باغ‌های زیتون پنج میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال شامل ارقام تجاری روغنی و کنسروی سازگار با محیط با اولویت ژنوتیپ‌های امیدبخش داخلی نیاز است.

به خبر تجارت‌نیوز، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، «احمد مستخدمی» گفت: در طرح اصلاح و بازسازی باغ‌های زیتون در برنامه ششم توسعه، پنج هزار هکتار هرس درختان، ۵۰۸۵ هکتار هرس فرم و باردهی و ۴۸۵۰ هکتار هرس بازجوان‌سازی پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: در این پنج سال باید اصلاح ۴۸۰۰ هکتار باغ آفت‌زده، تغذیه ۲۰ هزار هکتار باغ و پیوند ۳۵۰ هزار اصله درختان کم بازده صورت گیرد.

به گفته وی، در برنامه ششم توسعه سهم اشتراک دولت در اصلاح و بهسازی باغ‌های زیتون کاهش و سهم خودیاری باغ‌داران افزایش می‌یابد. به گونه‌ای که سهم مشارکت دولت در سال نخست برنامه، ۵۰ درصد است.

«در این برنامه توسعه باغ های زیتون به میزان ۱۵ هزار هکتار در اراضی شیب‌دار و غیرشیب‌دار پیش‌بینی شده است که با شناسایی و گزینش مناطق مستعد زیتون و استفاده از ارقام تجاری و سازگار هر منطقه صورت می‌گیرد».

وی اعتبار مورد نیاز برای توسعه و اصلاح و بهسازی باغ های زیتون را بیش از ۱۸۰ میلیارد ریال عنوان کرد.

مجری طرح زیتون ادامه داد: باید تولید روغن زیتون تا پایان برنامه ششم توسعه به ۱۶ هزار تن برسد.

وی اعلام کرد اکنون ۷۰ درصد زیتون کشور، کنسرو و ۳۰ درصد آن به روغن تبدیل می‌شود که باید تا پایان برنامه ششم توسعه استحصال روغن زیتون به ۴۰ درصد افزایش یابد. از این رو، در توسعه و بهسازی و اصلاح باغ‌های زیتون، ارقام تجاری روغنی و ژنوتیپ‌های امیدبخش زودبازده با عملکرد بالا جایگزین می‌شود.

این مسوول افزایش سرانه مصرف روغن زیتون از ۱۳۰ گرم کنونی به ۱۹۰ گرم را از دیگر هدفگذاری‌ها در برنامه ششم توسعه خواند و تصریح کرد: دست‌یابی به این هدف به فرهنگ‌سازی و ترویج نیاز دارد.

وی بیست و پنجم شهریورماه از ممنوعیت واردات میوه زیتون خبر داد و پیش‌بینی کرد امسال نزدیک به ۸۵ هزار تن انواع زیتون در ۸۴ هزار هکتار باغ‌های کشور تولید شود.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی میانگین عملکرد کشوری امسال را ۲٫۱ تن در هکتار اعلام و یادآوری کرد: ۱۸ درصد کل باغ‌های زیتون کشور قدیمی و فرسوده است.

وی گفت: روغن زیتون مورد نیاز کشور حدود ۱۰ هزار تن در سال است که نزدیک به پنج هزارو ۳۰۰ تن تولید داخلی داریم.

مستخدمی سرانه مصرف کنسرو دانه زیتون در کشور را ۸۵۰ گرم دانست که ۲٫۵ برابر دنیاست.

مجری طرح زیتون یادآوری کرد: ما در تولید کنسرو زیتون به طور کامل خودکفاییم و به واردات نیازی نداریم.

 

منبع: ایرنا

[ad_2]

Source link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *