[ad_1]

سرویس بازار –

هم‌زمان با تهدیدهای آمریکا علیه ایران، اروپایی‌ها دوباره خرید نفت از ایران را کاهش دادند.

به اعلام تجارت‌نیوز، هم‌زمان با افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر برخی از مراکز بین‌المللی انرژی اعلام کردند بالاترین میزان واردات نفت آسیا از ایران در ۶ ماه اخیر در ماه سپتامبر ثبت شد.

واردات نفت چهار مشتری عمده آسیایی ایران که شامل چین، هند، کره‌جنوبی و ژاپن می‌شوند در ماه سپتامبر (شهریور-مهر) با ۵٫۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به یک میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

واردات نفت چین از ایران با ۶۰ درصد رشد سالانه به ۷۸۴ هزار بشکه در روز و خرید نفت کره جنوبی نیز با یک چهارم افزایش سالانه به ۵۰۴ هزار بشکه در روز رسید که بیشترین سهم را در افزایش واردات نفت از ایران داشت.

این افزایش واردات آسیایی‌ها از نفت ایران درحالی رخ می‌دهد که ظاهرا فروش نفت ایران به اروپا کاهش یافت و اروپایی‌ها همچنان قصد دارند به دلیل تهدیدهای امریکا خرید نفت خود را از ایران علی‌رغم توافقات برجام کاهش دهند.

خبرگزاری‌های بین‌المللی اخیرا اعلام کرده‌اند مجموع صادرات نفت خام و میعانات ایران در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل از آن به میزان حدود یک پنجم کاهش خواهد یافت و به پایین‌ترین رقم در ۱۹ ماه گذشته خواهد رسید.

وقفه در تولید سومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک به این سازمان کمک خواهد کرد تا عرضه جهانی نفت خود را کاهش دهد و این می‌تواند موجب تقویت قیمت‌ها شود.

بعد از آن‌که عربستان از عزم خود برای پایان دادن به مازاد جهانی عرضه نفت خبر داد، قیمت نفت در هفته جاری به بالاترین رقم ۲۷ ماه گذشته رسید.

سعید خوشرو، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در اواخر ماه سپتامبر گفته بود، صادرات میعانات ایران به دلیل یک مشکل فنی در میدان پارس جنوبی کاهش یافته و انتظار می‌رود کارهای تعمیرات دو ماه به طول بیانجامد.

انتظار می‌رود میزان صادرات نفت ایران به اروپا در ماه جاری با ۳۹ درصد کاهش نسبت به ماه قبل از ۸۳۷ هزار بشکه به ۵۱۰ هزار بشکه در روز برسد.

در اروپا میزان واردات نفت یونان از ایران با ۳۷ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۹۷ هزار بشکه در روز خواهد رسید، اما دیگر مشتریان اروپایی یعنی ایتالیا، اسپانیا، ترکیه و دیگر کشور‌ها به ترتیب ۲۸، ۷۷، ۶۵ و ۲۵ درصد از خرید نفت خود از ایران را کاهش خواهند داد.

 

منبع: فارس

[ad_2]

Source link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *