[ad_1]

پساب کارخانه‌ها عامل تلفات ماهیان دریای‌ خزر

سرویس کسب‌وکار –

مختار آخوندی در مورد آخرین وضعیت صید ماهیان دریای خزر اظهار داشت: طبق مصوبه مدیریت صید مرکز سه استان شمالی قرار است تا صید ماهیان استخوانی دریای‌خزر از ۲۰ مهر ماه شروع شود.

به خبر تجارت‌نیوز، وی اضافه کرد: ۱۲۰ شرکت تعاونی پره صیادی در سه استان شمالی مازندران، گیلان و گلستان با حدود ۱۰ هزار صیاد از ۲۰ مهر ماه از طلوع خورشید تا ۹ شب اجازه صید دارند که استان گلستان و میانکاله مازندران به دلیل شرایط استثنایی تا ۱۱ شب صید امکانپذیر است.

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات با بیان اینکه صید ۱۴ گونه ماهی که در آیین‌نامه مشخص می‌شود در دریای خزر آزاد است‌، خاطرنشان کرد: ماهی‌هایی همچون سفید، کفال، کپور، صوفی جزء گونه‌های قابل صید هستند، اما آنهایی که ذخایرشان تحت فشار است، صیدشان ممنوع است، به عنوان مثال بچه‌ماهی خاویاری در صورت صید باید رهاسازی شود و ماهیان خاویاری باید در صورت صید به مراکز تکثیر شیلات تحویل داده شوند.

آخوندی به تفاهم‌نامه ۵ کشور حوزه دریای خزر برای صید تجاری ماهیان اشاره کرد و گفت:‌ در این تفاهم‌نامه صید ماهیان خاویاری ممنوع است که ایران و روسیه بیشترین حمایت و رعایت را در این زمینه انجام می‌دهند.

وی در مورد کارهای انجام شده شیلات برای کمک به حفاظت از ذخایر ماهیان دریای خزر هم خاطرنشان کرد: سالانه ۳۰۰ میلیون بچه‌ماهی سفید در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر رهاسازی می‌شود، ولی از آنجایی که شرایط مناسبی در این دریا نداریم، بخش زیادی از این رهاسازی به سرانجام نمی‌رسد.

آخوندی صید غیرمجاز و آلودگی آب دریای‌خزر را از عوامل مهم بازگشت حداقلی بچه‌ماهی‌های رهاسازی شده در رودخانه‌ها دانست و گفت:‌ پیگیری‌های مختلفی را به همراه سازمان محیط زیست انجام داده‌ایم تا بتوانیم جلوی ورود پساب‌های کشاورزی، صنایع، فاضلاب خانگی را بگیریم، چرا که حجم ورودی این آب‌ها به دریای خزر زیاد است.

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات همچنین به مشارکت برخی تشکل‌ها و تعاونی‌های صیادی برای تکثیر طبیعی بچه‌ماهی در رودخانه‌ها هم اشاره کرد و گفت: برخی از این صیادان رودخانه‌ای را قرق می‌کنند، تا بچه ماهی به صورت طبیعی رشد کند و پس از آنکه بزرگ شد دریچه‌ها را باز کرده و ماهی را به دریا منتقل می‌کنند که در این حالت ماهی مقاوم شده و به راحتی از بین نمی‌رود.

به گفته آخوندی، کل سهم دریای خزر برای صید ماهی ۶ درصد از برداشت صید کل کشور است.

 

منبع: فارس

[ad_2]

Source link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *