[ad_1]

سرویس بازار –

مدیرعامل آرامکوی عربستان هشدار داد به دلیل انتظار برای پایین ماندن قیمت‌های نفت برای مدت طولانی، حداکثر یک تریلیون دلار سرمایه‌‌گذاری به تعویق افتاده یا لغو شده و سرمایه‌گذاری کمتر بر آینده انرژی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به اعلام تجارت‌نیوز، امین ناصر در کنفرانس «ابتکار سرمایه گذاری آینده» در ریاض گفت: سرمایه‌گذاری چندانی به بخش انرژی وارد نمی‌شود و یک تریلیون دلار سرمایه‌گذاری به تعویق افتاده یا لغو شده‌اند.

به گفته مدیرعامل آرامکو، از یک تریلیون دلار سرمایه‌گذاری، ۳۰۰ میلیارد دلار برای اکتشاف نفت و ۷۰۰ میلیارد دلار برای توسعه پروژه اختصاص یافته بود. این مسئله بر آینده انرژی تاثیر منفی خواهد گذاشت زیرا به دلیل فرسودگی طبیعی میادین و رشد معمولی تقاضا، سرمایه‌گذاری ضروری محسوب می‌شود.

امین ناصر گفت: ما شاهد یک تغییر و تحول هستیم اما دهه‌ها طول خواهد کشید تا انرژی تجدیدپذیر سهم بزرگی در سبد انرژی پیدا کند.

طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی نفت و گاز پس از کاهش ۴۴ درصدی در فاصله سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶، امسال بهبود ملایمی پیدا خواهد کرد. این سازمان انتظار دارد سرمایه‌گذاری در بخش مذکور امسال با افزایش ۵۳ درصدی سرمایه‌گذاری شیل آمریکا و هزینه در مناطق تولیدکننده بزرگ مانند خاورمیانه و روسیه، امسال سه درصد رشد کند.

بر اساس اعلام اویل پرایس، آژانس بین‌المللی انرژی در آوریل اعلام کرده بود به دلیل ادامه کاهش سرمایه‌گذاری از سوی شرکت‌ها، اکتشافات نفتی جهانی در سال ۲۰۱۶ به رکورد پایینی کاهش یافت و شمار پروژه‌های نفتی مرسوم تایید شده به پایین‌ترین سطح در بیش از ۷۰ سال گذشته رسید و هشدار داد که این روند امسال ادامه پیدا می‌کند.

 

منبع: ایسنا

[ad_2]

Source link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *