مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت گفت‌: هر گونه قیمت‌گذاری برای تجهیزات و ملزومات پزشکی از سوی انجمن­‌ها و اتحادیه‌­ها فاقد وجاهت قانونی است.

به خبر ایسنا، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره خبری با عنوان «تفویض پلکانی قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی به اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی» که به نقل از رئیس انجمن صنفی تجهیزات بیهوشی و تنفسی منتشر شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

به گفته اسماعیل مهدی‌پور – مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، بر اساس مصوبه هجدهمین جلسه ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها (۰۶/۰۴/۹۴) و مستفاد از تبصره (۳) ماده واحده قانون اصلاح قانون تعزیرات حکومتی مصوب ۱۳۷۳ به عنوان آخرین مصوبه دولت در موضوع قیمت‌گذاری کالاها و خدمات در راستای هماهنگ‌سازی و ایجاد وحدت رویه در نظام قیمت­‌گذاری و نظارت بر آن، کالاها و خدمات از حیث اولویت و اهمیت، تقسیم‌بندی شده‌اند، بدین گونه که کالاها و خدمات اولویت اول مشمول قیمت‌گذاری تکلیفی بوده و هرگونه افزایش قیمت آنها مستلزم طی فرآیند مطرح در مصوبه ستاد هستند و کالاها و خدمات اولویت دوم نیز مشمول رصد، پایش و نظارت مستمر روند تأمین، توزیع، موجودی و قیمت بازار از سوی دستگاه‌های مسئول تنظیم بازار و همزمان این سازمان قرار دارند.

وی اظهار کرد که بر این اساس انواع لوازم و تجهیزات پزشکی در اولویت دوم قرار داشته‌اند و نرخ‌گذاری آنها از سوی بنگاه‌های اقتصادی می‌بایست با رعایت ضوابط قیمت‌گذاری هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها و درصد ضرائب سود مصوب انجام شود و در صورت دریافت شکایت و افزایش غیرمتعارف این سازمان مسئول رسیدگی خواهد بود. از این رو هر گونه قیمت­‌گذاری برای تجهیزات و ملزومات پزشکی از سوی انجمن­‌ها و اتحادیه‌­ها فاقد وجاهت قانونی است.

مهدی پور گفت:‌ با توجه به شرایط بازار و تنوع انواع لوازم و تجهیزات پزشکی، در صورت ضرورت قیمت گذاری برای هر یک از گروه‌های کالایی مذکور، موضوع تغییر اولویت­‌بندی از گروه دوم به اول با پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تصویب کارگروه تنظیم بازار امکان‌پذیر خواهد بود تا بررسی قیمت آن ها در چارچوب فرآیند تعیین شده از سوی ستاد انجام شود.

انتهای پیامSource link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *