معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر معاملاتی پرحجم و با انگیزه همسو با حضور پررنگ معامله‌گران اغلب حقیقی در گروه‌های شاخص‌ساز به رهبری گروه خودرویی‌ها بود، بازاری که البته هنوز با دید کوتاه مدت در تالار شیشه‌ای قدم بر می‌دارد.
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۶ دی‌ماه ۹۵ با افزایش ۱۹۷ واحدی روی رقم ۷۹ هزار و ۷۳ واحد ایستاد.
شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش ۳۲ واحدی به عدد ۱۵ هزار و ۴۴۷ واحد رسید. امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش ۱۷۹ واحدی عدد ۸۶ هزار و ۸۸۵ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۴۰ واحدی به رقم ۵۶ هزار و ۱۵۳ واحد رسید که شاخص بازار دوم با افزایش ۹۸۵ واحدی به عدد ۱۶۸ هزار و ۱۳۷ واحد دست یافت.
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آی‌فکس) با کاهش ۲ واحدی عدد ۸۲۶ واحد را به نمایش گذاشت.

براساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ارتباطات سیار با ۸۰ واحد، ایران‌خودرو با ۴۱ واحد و پتروشیمی مبین با ۲۸ واحد افزایش، بالاترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۲۵ واحد، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی با ۲۳ واحد و معدنی و صنعتی چادرملو با ۲۰ واحد کاهش بالاترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.
ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۴۱۸ تومان بالغ شد که در بازار نقدی این بورس این ارزش به اندکی بیش از ۳۴۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۹۵۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۸ هزار و ۱۱۷ نوبت داد و ستد بود.

براساس این گزارش، امروز نماد معاملاتی شرکت‌های توسعه معادن روی ایران، حق تقدم خرید سهام لیزینگ خودروی غدیر، قراردادهای اختیار معامله فروش سهام فولاد مبارکه و ایران خودرو، لابراتوارهای سینادارو، سرمایه‌گذاری نیرو، حق تقدم استفاده نشده سرمایه‌گذاری اعتلای البرز، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، مواد اولیه دارویی البرز بالک، اوراق مشارکت لیزینگ امید، اوراق مشارکت میدکو از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های داده پردازی ایران، گروه دارویی البرز، ملی صنایع مس ایران، اوراق اجاره صایان، قرارداد آتی ملی مس، هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، حق تقدم گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند، کابل البرز، سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، تجارت الکترونیک پارسیان، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، متوقف شدند.
امروز همچنین بازار سهام شاهد عرضه عمده ۸.۷۷ درصد سهام سرمایه‌گذاری ملی ایران از سوی گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید به قیمت پایه هر سهم ۱۸۱۹ ریال و همچنین عرضه ۸.۵ درصد سرمایه‌گذاری سپه از سوی گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید به قیمت پایه هر سهم ۱۵۸۸ ریال در بازار معاملات عمده بودند که معامله این دو بلوک سهم عمده‌ای در افزایش ارزش معاملات امروز بازار داشت.

در عین حال امروز تعداد ۴ میلیون و ۹۱۹ هزار سهم شرکت گز سکه برای اولین بار پس از پذیرش در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) فرابورس در تابلوی دانش‌بنیان عرضه و کشف قیمت شد.

امروز در بازار دوم بورس تهران که معاملات درون گروهی و کد به کد حقوقی‌ها در آن صورت می‌گیرد کمتر از ۱۳ میلیون سهم سرمایه‌گذاری رنا به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی سهامداران عمده روبرو بود.

بیش از ۱۰ میلیون سهم معدنی و صنعتی چادرملو نیز به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان امروز با معاملات درون گروهی سهامداران عمده همراه شد. ۸.۵ میلیون سهم لیزینگ ایرانیان نیز به ارزش بیش از یک میلیارد تومان در کدهای درون گروهی سهامداران عمده تجمیع شد.
اندکی بیش از ۸ میلیون سهم معدنی و صنعتی گل‌گهر به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان نیز امروز کد به کد شد. بیش از ۵ میلیون سهم گروه صنعتی بارز به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

امروز بازار سهام همزمان با معاملات بلوکی برخی سهامداران عمده همچون روز گذشته شاهد تقویت حجم و ارزش معاملات روزانه سهام بود.
بازاری که این روزها بیش از آنکه با حمایت حقوقی‌ها روبرو باشد روی پاشنه سهامداران اغلب حقیقی در صنایع پیشرو بازار می‌چرخد. امروز با افزایش عرضه سهام در گروه معدنی‌ها اغلب معامله‌گران گروه پالایشی‌ها را برای خرید و جمع‌آوری سهام مناسب دیدند.

همزمان گروه خودرویی‌ها نیز با وجود برخی خبرهای امیدوارکننده به ویژه در ایران‌خودرو امروز نیز با افزایش تقاضا با وجود عرضه سهام در این گروه همراه شد.

به گزارش فارس، امروز بازار سهام بازاری پرحجم و به نسبت شاداب بود که با اقبال حقیقی‌ها برای جمع‌آوری سهام در گروه‌های پیشرو همچنان منتظر تداوم تثبیت اوضاع کنونی در روزهای آینده است بازاری که با وجود ریسک‌های مختلف و سایه سنگین بانک‌ها همچنان با اهداف کوتاه مدت در تالار شیشه‌ای گام بر می‌دارد

منبع : فارس

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

۲ thoughts on “رشد ۱۹۷ واحدی شاخص بورس تهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *