[ad_1]

رئیس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: در خصوص راه‌اندازی شرکت‌های ترک در ایران هیچ گونه تخلفی صورت نگرفته و همه چیز در چارچوب قانون انجام شده است.

به خبر ایسنا، مجتبی خسروتاج – قائم مقام سازمان توسعه تجارت –  ظهر امروز (یکشنبه) در حاشیه دیدار وزرای اقتصادی ایران و ویتنام در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پاسخگویی به سوالات آنها پرداخت.

وی در بخشی از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر انتقادات صورت گرفته درباره حضور وی در مراسم افتتاحیه یک فروشگاه ترکیه‌ای توضیح داد: اوایل ماه جاری خبردار شدیم که اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نساجی در فضای مجازی نامه‌ای را منتشر کرده و بر اساس آن این گونه اعلام شده که قرار است فروشگاهی مربوط به کشور ترکیه در ایران ایجاد و راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: پیرو این موضوع از سوی سفارت ترکیه این مسئله را پیگیری کرده و یادآور شدیم که اگر قرار باشد این مرکز توسط دولت ترکیه ایجاد شود، باید اقدامی متقابل باشد. کمااینکه ایجاد و راه‌اندازی چنین مراکزی در خصوص کشورهای متعدد انجام گرفته است. ما در پیگیری‌های خود تاکید کردیم که اگر چنین روندی حاکم است چرا درخواستی صورت نگرفته و اگر قرار بر آن است که این فروشگاه مربوط به عرضه کالاهای ترک باشد، باید حتما طبق قوانین و دستورالعمل‌های ایران عمل کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در آن دوره این گونه اعلام شد که طبق قوانین ایران این شرکت به ثبت رسیده و وظیفه آن تنها بازاریابی است. چنین موضوعی نیز بر اساس قوانین کاملا موجه است و هر کشوری می‌تواند در ایران شرکت‌هایی را به ثبت برساند تا برای بازاریابی در کشور فعالیت کند.

خسروتاج ادامه داد: اما پس از ایجاد این شرکت برخی از شرکت‌های قدیمی ترک که در ایران حضور داشتند از جمله ترکیش ایرلاین، دفتر مرکزی خود را به این ساختمان منتقل کرده‌اند یا به عنوان مثال برخی شرکت‌های مبل‌سازی ترکیه به این ساختمان آمدند اما باید توجه داشت که این موضوع به معنای واردات قطعی نبوده و در زمینه مقررات، قوانین مربوطه مورد توجه قرار دارد. از سوی دیگر طبق همین قوانین هر شرکت ایرانی نیز می‌تواند در ترکیه به ثبت رسیده و بازاریابی کند. به همین دلیل در انجام این کار از نظر قانونی هیچ خلافی رخ نداده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه همچنان برای واردات از ترکیه باید مقررات مختلف مورد توجه قرار گرفته و حق گمرکی پرداخت شود، گفت: اما ایجاد شرکتی به منظور بازاریابی به هیچ عنوان غیرقانونی نبوده و تاکید داریم فعالیت وایجاد این مرکز تابع قانون و مقررات بوده است.

وی در عین حال عنوان کرد: ما در حوزه حمایت از تولید داخل نیز موظفیم بر اساس مقررات در چهارچوب قانون به اقدام بپردازیم. وظیفه ما جلوگیری از قاچاق و هدایت واردات کشور به سمت مبادی رسمی است اما اگر بخواهیم در چهارچوب مقررات فعالیت کنیم، این امکان وجود ندارد که حضور کشورهای دیگر را محدود کنیم. چرا که در این صورت کشورهای مختلف روابط تجاری خود با ایران را محدود خواهند کرد.

خسروتاج در عین حال تاکید کرد: در مورد ترکیه نیز اگرچه ممکن است این کشور در حوزه‌هایی مانند صادرات پوشاک پتانسیل خوبی داشته باشد اما باید توجه داشت که در بخش‌هایی مانند پتروشیمی به هیچ عنوان به پای ما نمی‌رسد.

ادامه دارد…

[ad_2]

Source link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *