[ad_1]

سرویس کسب‌وکار –

شهرام کوسه‌غراوی درباره مشکلات به وجود آمده در تدوین آیین‌نامه کنترل ساختمان، گفت: این آیین‌نامه که وزارت راه و شهرسازی پیگیر ایجاد برخی تغییرات در آن است، پیش از نهایی شدن و تدوین آیین‌نامه جدید با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، هماهنگ و توافقاتی در خصوص اعمال برخی تغییرات بر روی آن، حاصل شد؛ اما تغییرات اعمال شده، مورد توافق طرفین نبود و بخش‌های دیگری از آیین‌نامه کنترل ساختمان از سوی وزارت راه و شهرسازی تغییر کرد.

به اعلام تجارت‌نیوز، عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: در پی این تغییرات، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از تغییرات ایجاد شده گلایه داشت و به همین دلیل جلسه‌ای با وزیر راه و شهرسازی و مدیران مسکن این وزارتخانه برگزار کردیم و توافقاتی در خصوص توقف تصویب این آیین‌نامه در هیات دولت داشتیم.

وی تصریح کرد: در این جلسه ۲ طرف به این نتیجه رسیدند که با توجه به در جریان بودن تغییر قانون نظام مهندسی ساختمان در کمیسیون عمران مجلس، تغییر آیین‌نامه کنترل ساختمان نیز متوقف شده و تغییرات مورد نظر یا در قالب قانون جدید نظام مهندسی اعمال شود یا آیین‌نامه کنترل ساختمان پس از تغییرات قانون نظام مهندسی و تصویب در مجلس، به تصویب هیات دولت برسد تا با قانون جدید هماهنگ باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه آیین‌نامه جدید کنترل ساختمان هنوز در هیئت دولت به تصویب نرسیده، گفت: نظر اعضای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور این است که با تغییرات اعمال‌شده در آیین‌نامه کنترل ساختمان از سوی وزارت راه و شهرسازی، سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها به عنوان بزرگ‌ترین ان‌جی‌اوی کشور از چرخه نظارت بر ساختمان جدا می‌شوند که این موضوع مورد مخالفت اکثر قریب به اتفاق اعضا و مهندسان است.

وزارت راه و شهرسازی اخیرا تدوین آیین‌نامه کنترل ساختمان را به پایان رسانده که مهم‌ترین تغییر این آیین‌نامه که مورد اعتراض اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور قرار گرفته، خارج شدن کنترل نقشه‌ها از این سازمان است.

همچنین حامد مظاهریان در گفت‌وگو با یکی از روزنامه‌ها اعلام کرده بود آیین‌نامه جدید و تغییریافته کنترل ساختمان صرفا در کمیسیون امور زیربنایی دولت به تصویب رسیده و هنوز وارد صحن هیات دولت نشده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: اینکه آیین‌نامه کنترل ساختمان به حذف سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها از چرخه جدید می‌انجامد، گزاره‌ای کاملا نادرست و مغلطه‌ای برای انحراف ذهن شنونده از اهداف پنهان در مخالفت است، چرا که برخی مخالفان، منافعشان با تغییر شرایط موجود به خطر می‌افتد.

 

منبع: مهر

[ad_2]

Source link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *