[ad_1]

سرویس اقتصاد کلان –

شورای پول و اعتبار در جلسه فوق‌العاده دیروز عصر خود، به بررسی بخشی از اعلام معاونت اقتصادی بانک مرکزی در خصوص تشریح وضعیت تامین مالی در اقتصاد کشور پرداخت.

به اعلام تجارت‌نیوز، به نقل از بانک مرکزی، براساس اعلام معاونت اقتصادی بانک، جایگاه نظام بانکی در تامین مالی اقتصاد علی‌رغم تنگناهای اعتباری شبکه بانکی، همچنان حدود ۸۰ درصد است و کماکان انتظار می‌رود بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری خارجی تامین مالی بنگاه‌های بزرگ را برعهده گیرند.

در همین ارتباط رویکرد بانک مرکزی در سال‌های اخیر بر هدایت منابع بانکی در راستای حمایت از تولید و اشتغال باتوجه به وضعیت رشد اقتصادی تمرکز داشته است. براین اساس تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط، طرح‌های اشتغالزا و حمایت از تامین مالی بخش‌های مسکن و کشاورزی همگی در این راستا، تلقی می‌شود.

از طرف دیگر و بنا به مستندات ارائه شده در اعلام معاونت اقتصادی بانک مرکزی، حمایت از تامین مالی خرد خانوارها از قبیل اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، تسهیلات مسکن به اقشار مختلف جامعه و تسهیلات خرد مصرفی خانوار از اولویت‌های نظام بانکی بوده است.

به موجب این اعلام، حجم تسهیلات پرداختی از ۱۹۵۵.۹ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۱ به ۵۴۸۳.۷ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و طی هشت‌ماهه اول سال جاری با ۹.۶ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۳۵۷۴.۳ هزار میلیارد ریال بالغ شده است.

درحالی‌که مجموع سهم بخش‌های تولیدی شامل کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن وساختمان از مجموعه ارزش افزوده بخش‌های غیرنفتی در اقتصاد معادل ۳۶.۴ درصد است، مجموع سهم آن‌ها از تمام تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در سال ۱۳۹۵ معادل ۴۷ درصد بوده است، که تمام این موارد نشان از توجه ویژه شبکه بانکی به حمایت از تولید دارد. لازم به ذکر است، سهم بخش خدمات از مجموع ارزش افزوده بخش‌های غیرنفتی در سال ۱۳۹۵ معادل ۶۳.۶ درصد و سهم از تسهیلات پراختی معادل ۵۳ درصد بوده است.

همچنین براساس اطلاعات مندرج در اعلام ارائه شده از سوی معاونت اقتصادی بانک مرکزی به شورای پول و اعتبار،‌ از ابتدای سال ۱۳۹۵ تا ۲۵ آذرماه سال جاری، معادل ۲۳۸.۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات به ۳۳ هزار و ۴۰۰ واحد بنگاه کوچک و متوسط در سراسر کشور اختصاص یافته است. بر اساس برآوردها، سهم تسهیلات پرداختی به این بنگاه‌ها از کل تسهیلات از ۳.۱ درصد در پایان سال ۱۳۹۵ به ۷.۷ درصد در پایان سال ۱۳۹۶ افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این و به منظور حمایت از تولید و اشتغال، تامین مالی سرمایه در گردش مورد نیاز تعداد ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی و تامین مالی شش هزار طرح نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی حداقل ۶۰ درصد با اختصاص ۲۰۰ هزار میلیارد ریال با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی در برنامه سال جاری نظام بانکی قرار گرفته است. همچنین ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای بازسازی و نوسازی تعداد پنج هزار واحد اقتصادی اختصاص یافته است.

گفتنی است به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و پایدار برای بهره‌برداری از مزیت‌های نسبی و رقابتی با اولویت مناطق روستایی، عشایری و محروم، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تسهیلات به طرح‌ها و پروژه‌های کوچک و متوسط و صنایع دستی اختصاص یافته است.

همچنین براساس اطلاعات مندرج در این اعلام، اهم اقدامات بانک مرکزی برای کاهش هزینه تامین مالی بانک‌ها و نیز کاهش فشار بر تولید، شامل مواردی همچون سامان‌دهی نهادهای پولی غیرمجاز، سامان‌دهی اضافه برداشت بانک‌ها، تاکید مجدد بر سقف نرخ سود سپرده‌ها، تعیین سقف نرخ بازدهی قراردادهای مشارکتی خودروسازان،‌ انتقال معاملات ثانویه سخاب به بازار سرمایه برای جلوگیری از ایجاد بازار غیرمتشکل و غیرشفاف اوراق بدهی و اصلاح راستا صندوق‌های سرمایه‌گذاری با بانک‌هاست.

در پایان مقرر شد بخش دیگر اعلام مورد اشاره درخصوص چالش‌های نظام بانکی در جلسه فوق‌العاده بعدی شورای پول و اعتبار ارائه شود.

 

منبع: مهر

[ad_2]

Source link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *