[ad_1]

سرویس تکنولوژی –

با وجود آنکه وی‌سی‌ها برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان و طرح‌های استارت‌آپ‌ها آمادگی لازم را دارند ولی این شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از بانک‌ها وام کم‌بهره بگیرند، مساله‌ای که در هیچ کجای دنیا رایج نیست.

رضا زرنوخی، رئیس انجمن وی‌سی ایران در گفتگو با خبرنگار تجارت‌نیوز گفت: متاسفانه در ایران بسیاری از استارت‌آپ‌ها و حتی شرکت‌های دانش‌بنیان که بخشی از آن‌ها استارت‌آپ هستند برای ایجاد کسب‌وکار خود به دنبال دریافت وام و تسهیلات با سود کم هستند، مساله‌ای که در هیج کجای دنیا باب نیست.

زرنوخی گفت: در شرکت‌هایی که از ابتدا به عنوان یک استارت‌آپ وارد عرصه تجارت شده‌اند و اکنون به عنوان شرکتی بزرگ با تراز مالی خوب و عالی مشغول به فعالیت هستند، به محض موفقیت بخشی از سهام به سرمایه‌گذار و شرکت یا نهادی واگذارمی شود که ریسک سرمایه‌گذاری را انجام داده است (همان وی‌سی‌ها ) اما در ایران این اتفاق نمی‌افتد در نتیجه سرمایه‌گذار تمایلی برای سرمایه‌گذاری در این بازار ندارد چرا که برایش صرفه اقتصادی و سودی که انتظار دارد را ندارد.

وی گفت: حتی شرکت‌های دانش‌بنیان نیز خواهان وی‌سی‌ نیستند و ترجیح می‌دهند از صندوق‌هایی که دولت و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور معرفی کرده است استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه بانک‌ها باید پرداخت وام  را به کسب‌وکارهای نوپا قطع کنند، گفت: حمایت از استارت آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا و حتی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان باید به گونه‌ای باشد که این شرکت‌ها و نهادها به سمت وی‌سی‌ها هدایت شوند و با توسعه بازار و ایجاد ارزش‌افزوده ضمن کمک به این کسب‌وکارها برای سرمایه‌گذاری نیز ترغیب شوند.

وی گفت: در حال حاضر موانع و مشکلات زیادی بر سر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی وجود دارد.

وی گفت: با وجود رفع تحریم‌ها هنوز بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار نتوانسته‌اند مطابق با مدلی که می‌خواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

وی با اشاره به اینکه استارت‌آپ‌ها در این چند سال رشد خوبی داشته اند، گفت: تامین مالی و سرمایه گذاری در ایده های این استارت‌آپ‌ها تا رسیدن به یک کسب و کار تجاری هم اکنون از سوی برخی بانک ها صورت می گیرد، چرا که هنوز سرمایه گذار شخصی این  اطمینان و اعتماد را به استارت‌آپ‌ها ندارد.

وی خاطرنشان کرد: قدرت ریسک‌پذیری سرمایه‌گذارهای داخلی بسیارکم است، حال اینکه شاهد هستیم برخی از استارت‌آپ‌ها توانسته‌اند به موفقیت‌های بزرگی برسند و اکنون در بازار کسب‌وکار و سودآوری حرف اول را می‌زنند.

زرنوخی خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و یا در حال توسعه  با مشارکت  در ایده‌ها به سمت وی‌سی‌ها می‌روند مساله‌ای که در ایران کمتر شاهد آن هستیم.

وی گفت: در حال حاضر در حوزه ICT بیش از ۱۵ هزار میلیارد ارزش افزوده ایجاد شده که گردش مالی آن بسیار بالا است.

زرنوخی گفت: طبق برآورد ما باید در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان ظرف ۳ تا ۵ سال آینده این رقم به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان  برسد و این مهم با حضور وی‌سی‌ها و سرمایه‌گذاری آن‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان میسر می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر و با وجه به رویکرد برخی شرکت‌ها  سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه فناوری از جمله نانو، بیوتکنولوژی، پزشکی و بایو و…وارد شده‌اند که باید علاوه بر افزایش حجم سرمایه‌گذاری به حوزه‌های دیگر نیز ورود پیدا کنند.

[ad_2]

Source link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on YummlyShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *